Po nedavni oceni iz uradnih virov EU (Evropska komisija, Stanje sodelovanja med univerzami in podjetji v EU, 2018) je dinamika sodelovanja med visokošolskimi ustanovami in predstavniki zasebnega sektorja (predvsem malih in srednjih podjetij) še vedno prešibka in preveč razdrobljena, da bi lahko ustvarila optimalne socialno-ekonomske rezultate.
Ta scenarij negativno vpliva na ustreznost študijskih programov glede na trg dela in enake možnosti pri zaposlovanju svežih diplomantov. Zdi se, da se vzroki za to neskladje razlikujejo od vira in narave literature: za akademike je birokracija in pomanjkanje časa glavna ovira, medtem ko podjetja kot ovire prepoznavajo kulturne razlike, različne sloge upravljanja in različno stopnjo motivacije.
Za premagovanje takšnih ovir Evropska komisija prispeva k sofinanciranju projekta JUST, kot nadnacionalne pobude, ki se izvaja s podporo programa Erasmus Plus: v projekt je vključenih 9 organizacij, ki prihajajo iz 5 različnih držav ter predstavniki številnih interesnih skupin.
V naslednjih dveh letih bodo partnerji sodelovali pri razvoju inovativnih orodij z namenom trajnostnega in plodnega sodelovanja med visokošolskimi ustanovami in malimi in srednje velikimi podjetji ter za nadaljnji razvoj in izvedbo učnih načrtov, ki so pomembni za trg dela; opredelitev skupnih točk učenja na podlagi dela (Work Based Learning); povečano sodelovanje pri poklicnem svetovanju in umestitvi na trg dela. Razvoj teh orodij se začne s prepoznavanjem, ocenjevanjem in vrednotenjem kritičnih dejavnikov uspeha / dobrih praks / študij primerov, ki lahko podpirajo prehod iz teorije v prakso trajnostnih in dolgoročno usmerjenih modelov sodelovanja.
Eden izmed glavnih rezultatov projekta JUST je analiza potreb, ki predvideva razvoj treh zgoraj omenjenih rezultatov. Pod vodstvom Fakultete za uporabne družbene študije v Novi Gorici in sodelovanjem Instituta de Haute Formation aux Politiques Communautaires so partnerji ob upoštevanju nacionalnega konteksta izvedli poglobljeno in celovito analizo, katere namen je bil osvetliti, kakšna bi lahko bila teoretična izhodišča takšnega modela sodelovanja.
Visokošolske ustanove so imele nalogo:
...in na drugi strani so imeli partnerji, ki predstavljajo sfero MSP, nalogo da opravijo:
To transnacionalno in meddimenzionalno analizo dopolnjuje 5 dodatnih virov:
Vsi viri in rezultati, ki so jih pripravili in zbrali partnerji, bodo na voljo brezplačno in v obliki odprtega dostopa prek uradne platforme virov odprtega izobraževanja projekta v razdelku Model. Če želite izvedeti več o projektu, pa pojdite na: www.just-training.eu